Różne oferty, różne parametry, różna jakość
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego masażera? Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń, które niemal nie różnią się wyglądem, za to znacząco odbiegają od siebie w cenie. W tym artykule spróbujemy wyjaśnić Wam dlaczego tak się dzieje oraz wskażemy gdzie szukać technicznych różnic pomiędzy poszczególnymi masażerami.
Poniższe informacje na pewno pomogą Wam w dokonaniu odpowiedniego wyboru i satysfakcjonującego zakupu.
1. Przeznaczenie
Masażery dzielimy pod względem zastosowania na różne partie ciała. Na rynku dostępne są więc urządzenia uniwersalne – do całego ciała, jak też specjalne masażery do twarzy, głowy, stóp, czy pleców. Przed zakupem warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, jaki typ masażera będzie najlepiej odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom, by potem porównywać urządzenia w konkretnym, wybranym typie.
2. Zasilanie
Masażery automatyczne dzielą się na dwa podstawowe typy pod względem sposobu zasilania. Są to urządzenia akumulatorowe (na baterię, ładowarkę) lub elektryczne (zasilanie z kabla). Akumulator posiadają przede wszystkim małe masażery ręczne, dzięki temu są wygodniejsze w obsłudze, a ich bateria starcza spokojnie na kilka godzin. Większe masażery wymagają stałego podłączenia do zasilania, by nie traciły mocy podczas działania. Jeżeli decydujemy się na mały masażer akumulatorowy, to przed zakupem warto porównać czas działania baterii przy jej maksymalnym naładowaniu.
3. Prędkość
Prędkość to jeden z podstawowych parametrów masażerów automatycznych, bezpośrednio wpływa na intensywność oraz jakość przeprowadzanego masażu. Wybierajmy urządzenia, które umożliwiają zmianę poziomu prędkości – posiadają różne tryby prędkości – gdyż dzięki temu da się je łatwo dostosować do różnorodnych masaży: od delikatnych i relaksacyjnych, po głębokie i pobudzające.
4. Głośność
Istotnym, choć często pomijanym parametrem w wyborze masażera jest jego głośność. Tę różnicę jednak bardzo dobrze obrazuje cena urządzeń – zwłaszcza gdy porównujemy pistolety do masażu. Najtańszy sprzęt jest z reguły dosyć głośny, co może przeszkadzać np. podczas przeprowadzania masaży relaksacyjnych. Najdroższy z kolei, działający najciszej, przeznaczony jest przede wszystkim do profesjonalnego użycia w gabinetch fizjoterapii. Jeżeli więc nie jesteśmy specjalistami, i szukamy ekonomicznego rozwiązania do domowego użytku, to dobrze sięgnąć po masażer “ze średniej półki”, któy da nam dobre efekty przy zmniejszonym hałasie.
5. Wyświetlacz
Większość masażerów posiada wiele różnorodnych funkcji oraz trybów działania dostosowanych do poszczególnych rodzajów masażu. Dlatego, aby z łatwością z nich korzystać, najlepiej wybierać urządzenia z przejrzystymi i prostymi w obsłudze panelami/wyświetlaczami. Szkoda byłoby kupować sprzęt z funkcjami tak poukywanymi, że ciężko się o nich dowiedzieć czy je włączyć.
Różnica w cenie – czy warto kupić najdroższy sprzęt?
Nie da się niestety odpowiedzieć na to pytanie prosto – tak lub nie. Wszystko zależy od indywiduanych potrzeb i możliwości kupującego. Przeanalizowaliśmy jednak wiele opinii i porównań aby jak najlepiej wyjaśnić tę kwestię. W wykorzystaniu domowym statystycznie najlepiej wypadają masażery “ze średniej półki”, gdyż w efektach masażu niewiele różnią się od swoich droższych krewnych. Są co prawda nieco słabsze w mocy i głośniejsze, przez co może mniej komfortowe, ale dzięki przystępnej cenie i odpowiedniej mocy zazwyczaj całkowicie zaspokajają potrzeby domowych użytkowników.
Rozważając wybór masażera względem jego ceny warto zastanowić się nad takimi kwestiami jak:
Czy będzie to Twój pierwszy masażer?
Z pierwszym masażerem jest jak z pierwszą gitarą albo pierwszym rowerem – warto kupić sprzęt, który daje komfort użytkowania, by móc poznać się na jego zaletach (polubić się z nim). ale nie koniecznie sięgać od razu na najwyższą półkę cenową, gdyż nie wiadomo jeszcze, czy spodoba nam się korzystanie z urządzenia i… czy nie odstawimy go w kąt po paru próbach.
Chcesz używać masażera hobbystycznie czy specjalistycznie?
Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, gdyż pozwala o wiele lepiej ocenić kwotę, jaką chcesz wydać na sprzęt. Planujesz korzystać z masażera hobbystycznie, sam/sama dla siebie, sporadycznie, po treningach lub w celach relaksacyjnych – dobierz masażer, który spełni tę rolę, będzie wystarczająco wytrzymały i nie nadwyręży budżetu. Jeżeli jednak panujesz korzystać z masażera często – jako fizjoterapeuta lub osoba wymagająca stałej terapii masażem – to daje Ci solidne podstawy do zastanawiania się nad droższym sprzętem.
Jak często zamierzasz korzystać z masażera?
Jeżeli masażer ma służyć odpowiednio przez wiele godzin dziennie – np. przy prowadzeniu fizjoterapii, to dobrze wybrać urządzenie ciche z porządnym zasilaniem. Jeżeli jednak chcesz korzystać z niego tylko w domu, dla siebie, to tańsze masażery powinny móc spokojnie spełnić Twoje oczekiwania.