Głowice (końcówki) masażera pistoletowego – jak wyglądają i do czego służą?
Publikacja: 20/12/2020
Masażer pistoletowy (czerwony) Bass Polska

Pistolet do masażu (masażer pistoletowy) – czym jest?

Pistolet do masażu to masażer pulsacyjny z możliwością zmiany końcówek masujących. Ma on kształt podobny do pistoletu – stąd też bierze się jego nazwa: pistolet do masażu lub masażer pistoletowy. Służy on do masażu mięśni i ścięgien, rozluźnia spięcia, wspomaga regenerację potreningową oraz leczenie bólu mięśniowego. Dzięki zmiennym końcówkom można używać go do właściwie każdej partii ciała, co czyni go niezwykle przydatnym i uniwersalnym narzędziem. Pistolet do masażu znajduje swoje zastosowanie zarówno u osób trenujących, jak i tych, których ciało ulega obciążeniom podczas pracy np. (spięty kark i bolący kręgosłup od długotrwałgo siedzenia w biurze lub opuchnięte, bolące nogi od długotrwałego chodzenia i stania.

Możliwość wyboru i zmieniania głowicy masującej podczas masażu pozwala na odpowiednie dopasowanie masażera do poszczególnych partii ciała, a także na lepsze i bardziej wszechstronne doświadczenie masażu.

10 podstawowych głowic – końcówek

Dzięki zmiennym końcówkom masażer pistoletowy nadaje się do przeprowadzania lekkich i mocnych masaży niemal każdej partii ciała. Warto przed użyciem pistoletu dowiedzieć się, która z głowic (końcówek) najlepiej spełni swoje zadanie przy wybranej grupie mięśni lub tkanek. Dlatego zebraliśmy i rozpisaliśmy dla Was te informacje – poniżej znajdziecie krótką specyfikację dziesięciu najczęściej spotykanych końcówek:

01. Okrągła / Kula

01. Okrągła / Kula

NAjbardziej uniwersalna, Wszystkie partie mięśniowe

Okrągła głowica to najbardziej uniwersalna ze wszystkich końcówek masażera pistoletowego. Jest ona zazwyczaj wykonana z trwałej pianki nieulegającej odkształceniom. Głowica ta występuje w różnych rozmiarach ( w zestawie z pistoletem najczęściej dołączone są dwie okrągłe głowice: mała i duża). Przeznaczona jest do masażu wszystkich części ciała i jest najczęściej używana do powierzchownej pracy o umiarkowanej intensywności.

02. Widełki / "U"

02. Widełki / "U"

mięśnie: prostownik i czworoboczny grzbietu, brzuchaty łydki, okolice ścięgna Achillesa

Widełki to końcówka z twardego tworzywa, przeznaczona do pracy na mięśniach węższych i długich (np. prostownik i czworoboczny grzbietu, brzuchaty łydki). Sprawdza się również w terapii tkanek okolicy ścięgna Achillesa, gdzie umożliwia pracę na tkance omijając ścięgno. Zaokrąglone zakończenia sprawiają, że końcówka płynnie przesuwa się po ciele i dokładnie dociera do tych grup mięśniowych, do których jest przeznaczona.

03. Pocisk

03. Pocisk

Punkty spustowe (bólowe zgrubienia w tkance mięśnowej)

Pocisk to jedna z najbardziej precyzyjnych ze wszystkich podstawowych końcówek masażera pistoletowego. Jest wykonana z twardego tworzywa i przeznaczona do punktów spustowych (zgrubień na tkance mięśniowej powodujących ból, często promieniujący do innych obszarów ciała). Bez problemu dociera do najtrudniej położonych grup mięśniowych.

04. Stożek / Spiczasta

04. Stożek / Spiczasta

Precyzja, PUNKTY SPUSTOWE

Głowica stożkowa jest w swoim kształcie, budowie i działaniu bardzo podobna do wyżej wymienionej końcówki typu Pocisk – dlatego często spotyka się w zestawach albo jedną albo drugą z tej pary głowic. Stożek pozwala na bardzo precyzyjny, głęboki masaż punktowy i najczęściej stosowana jest do rozmasowywania bolesnych zgrubień w tkankach mięśniowych lub małych partii mięśni.

05. Płaska / "T"

05. Płaska / "T"

Małe i duże grupy mięśni, spięte i zbite partie mięśniowe

To głowica z twardego tworzywa, która nadaje się zarówno do pracy na małych, jak i dużych grupach mięśniowych. Zapewnia bardzo dobry kontakt z ciałem pozwalając na dotarcie do głębiej położonych tkanek. Przydatna również w pracy na mocniej spiętych i zbitych partiach mięśniowych, takich jak np. mięsień czworogłowy uda, czy piersiowy większy.

06. Płaska ("T") z wypustkami

06. Płaska ("T") z wypustkami

Poprawa krążenia, rozluźnienie / plecy, uda, pośladki

To okrągła, płaska głowica typu „T” z dodatkowymi wypustkami na powierzchni masującej. Dzięki swemu kształtowi dobrze przylega do ciała. Idealnie nadaje się do głębszego masażu większych powierzchni ciała, np: pleców, mięśni ud i pośladków. Głowica ta dzięki wypustkom znakomicie relaksuje i poprawia krążenie masowanych partii ciała. Przy regularnym używaniu wygładza skórę i pomaga w walce z cellulitem.

07. Łuk / Szeroka "T"

07. Łuk / Szeroka "T"

GŁĘBOKI MASAŻ DUŻych PARTIi MIĘŚNI: UDA, Łydki, Brzuch, plecy

Łuk to szeroka głowica masażera pistoletowego, przeznaczona do masażu większych partii mięśni. Doskonale nadaje się np. do głębokiego masażu ud oraz łydek, a także mięśni brzucha lub pleców. Masaż głowicą łukową przy regularnym stosowaniu wspaniale wspomaga walkę z opuchlizną i bolesnością nóg po stojącej pracy, jeździe na rowerze i bieganiu. Pomaga również szybciej pozbyć się nieprzyjemnych zakwasów z okolic brzucha oraz pleców.

08. Garb / "D"

08. Garb / "D"

Wszystkie obszary ciała, spięte i bolesne miejsca

Głowica typu „D” ma kształt bardzo zbliżony do końcówki „T”, ale jej powierzchnia masująca jest wydęta na kształt garba. Stanowi rozwiązanie pośrednie pomiędzy końcówką okrągłą a płaską. Dzięki swemu kształtowi nadaje się do każdej większej partii mięśni, doskonale relaksując i przynosząc ulgę spiętym i zbitym mięśniom.

09. Tłumik / Poduszkowa

09. Tłumik / Poduszkowa

masaż relaksacyjny, Czułe i wrażliwe miejsca

Tłumik to końcówka masażera pistoletowego działająca bardziej delikatnie. Jest dedykowana czułym miejscom na ciele oraz obszarom położonym blisko kości. Może być również używana jako odpowiedni zamiennik dla końcówki okrągłej przy masażu osób o delikatnym ciele, skłonnym do uszkodzeń (pękające naczynka, itp).

10. Łopatka / Spłaszczona

10. Łopatka / Spłaszczona

Rozluźnienie mięśni, regeneracja potreningowa

Głowica zwana Łopatką to końcówka o poprzecznie spłaszczonym kształcie służąca przede wszystkim do masażu rozluźniającego spięte partie mięśniowe w dowolnym miejscu na ciele. Dzięki swemu kształtowi dociera do najgłębszych partii mięśni. Masaż pistoletem z łopatką pomaga rozbić napięcie i rozluźnić poszczególne mięśnie. Końcówka ta fantastycznie sprawdza się do rozluźnienia i przyspieszenia regeneracji mięśni po wyczerpujących treningach.

+ Inne głowice

Wariacje podstawowych końcówek / Specjalistyczne

Poza wyżej wymienionymi głowicami na rynku znaleźć można również wiele mniej typowych końcówek o przeróżnych kształtach. W zestawach pojawiają się np. głowice takie jak: paluch/pazur, garnkowa, garnek, sześciopalczasta, rączka, grabki i tak dalej. Są to najczęściej wariacje podstawowych głowic lub końcówki o specjalistycznym zastosowaniu.

Rodzaje masażerów pistoletoych pod względem ilości głowic

Obecnie na rynku znaleźć można wiele ofert pistoletów do masażu, które poza mocą i budową różnią się ilością i rodzajem dołączonych głowic. Najczęściej spotykane zestawy zawierają cztery lub sześć końcówek, ale możemy znaleźć również oferty pięcio-, siedmio- lub nawet dziewięciogłowicowe. Najpopularniejszym zestawem jest masażer pistoletowy z sześcioma głowicami – taka ilość końcówek jest uważana za wystarczającą do przeprowadzenia najbardziej przydatnych masaży na wszystkich partiach ciała. Całkowicie spełnia on wymagania domowych użytkowników.

  • 33,03  z VAT

  • 35,96  z VAT