Szczotkowanie ciała na sucho – po co?
Masaż ciała na sucho to prosty rytuał – delikatny masaż naturalną szczotką lub rękawicą, który może przynieść wiele pozytywnych efektów dla naszego zdrowia i wyglądu. Regularne szczotkowanie ciała pobudza krążenie i układ limfatyczny, ujędrnia ciało i wygładza skórę, pomaga w walce z cellulitem, redukuje stres i oczyszcza organizm z toksyn. Zabieg ten wykonywany jest w wielu salonach masażu, ale łatwo przeprowadzić go samodzielnie w domowych warunkach. Ważne tylko, by przeprowadzać go odpowiednio.
Poprawne wykonanie masażu szczotką/rękawicą na sucho
Masaż ciała na sucho to prosty rytuał – delikatny masaż naturalną szczotką lub rękawicą, który może przynieść wiele pozytywnych efektów dla naszego zdrowia i wyglądu.
1. Kierunek masażu
Masaż wykonujemy zawsze w kierunku serca. Zaczynamy więc od dołu ku górze – od stóp, kończąc na dekolcie. Podczas masażu brzucha wykonujemy delikatne, okrężne ruchy, zgodne z ruchem wskazówek zegara. Szczotkowanie rąk zaczynamy od dłoni i kontynuujemy aż do ramion. Następnie masujemy ciało od szyi w dół, w kierunku piersi – wokół których wykonujemy ruchy okrężne lub ósemkowe (nie masujemy sutków).
2. Nacisk na ciało
Wykonywany przez nas masaż powinien być delikatny. Nie dociskamy szczotki do ciała, ale prowadzimy ją w delikatny, spokojny sposób, długimi pociągnięciami z dołu do góry. Po kilku użyciach naturalnie dostosujemy nacisk do potrzeb i wrażliwości swojego ciała. Masaż powinien być nieco subtelniejszy w okolicach biustu oraz brzucha, a mocniejszy na udach i pośladkach.
Czas masażu
To kwestia indywidualna – zależy przede wszystkim od ilości naszego czasu i chęci przeznaczenia go na masaż. Pamiętajmy, że zabieg ten ma sprawiać przyjemność, a nie być jedynie kolejnym punktem do odhaczenia na liście codziennych zadań. Dobrze przeprowadzać masaż regularnie, najlepiej codziennie, ale rozpoczynając przygodę ze szczotką możemy spokojnie robić sobie parodniowe przerwy. Dla uzyskania pozytywnych efektów wystarczy pięć minut masażu na sucho dziennie. Już tak krótki rytuał sprawia, że skóra staje się gładka, napięta i jedwabiście miękka.
Po masażu
Po masażu bierzemy krótki prysznic, a następnie nakładamy na ciało ulubiony olejek, odżywczy balsam lub nawilżający krem. Pobudzona szczotkowaniem skóra jest niezwykle chłonna i o wiele łatwiej przyjmuje dobrodajne składniki – dlatego warto połączyć rytuał masażu na sucho z późniejszym nakładaniem odżywczych kosmetyków.
Przyzwyczajenie skóry
Pierwsze próby szczotkowania mogą być dla nas nieco nieprzyjemne, jednak nie warto od razu się zniechęcać. Skóra potrzebuje kilku dni aby przyzwyczaić się do nowego zabiegu – po tymczasie szczotkowanie staje się bardzo przyjemne i relaksujące.
4. Pierwsze efekty
Pamiętamy, że pierwsze efekty masażu na sucho widoczne będą dopiero po ok. 1-2 tygodniach od rozpoczęcia stosowania zabiegu. Skóra stanie się bardziej jędrna, gładka i napięta. Poprawi się ukwienie, wysmukli się sylwetka, a nierówności spowodowane cellulitem wodnym zaczną się ładnie wygładzać (pamiętajmy jednak, że wiele zależy również od odpowiedniej diety, zdrowego trybu życia i unormowanego snu).
5. Nic na siłę!
Masaż powinien sprawiać przyjemność, a nie dyskomfort. Jeżeli więc nasze ciało nie przyzwyczaja się i nadal reaguje na delikatne szczotkowanie negatywnie, to zrezygnujmy z przeprowadzania zabiegu. Zdarza się, że niekiedy skóra jest po prostu zbyt wrażliwa dla tego typu masażu. Jeżeli tak się dzieje, spróbujmy dobrać do swojego ciała inny typ zabiegu, np. któryś z japońskich masaży shiatsu albo zabiegów ajurwedyjskich – wybór jest szeroki, więc każdy na pewno powinien znaleźć odpowiednią opcję dla siebie.
Jaką szczotkę lub rękawicę wybrać?
Do przeprowadzenia masażu na sucho potrzebujemy naturalnej, szorstkiej rękawicy (np. z bawełny, lnu lub surowego jedwabiu) albo szczotki z naturalnym włosiem (np. z agawy), które nie będzie zbyt twarde. Warto poświęcić chwilę i wybrać szczotkę prawdziwie wygodną – taką, która dobrze leży nam w dłoni (ma odpowiedni rozmiar i kształt). Jeśli chcemy wygodnie masować plecy, to przyda nam się również naturalna szczotka z długą rączką. A jeżeli pragniemy nieco intensywniejszego masażu,np. dedykowanego udom i pośladkom, to możemy wybrać którąś z naturalnych szczotek ze specjalnymi wypustkami masującymi.
Jak dbać o swoją szczotkę?
Dbanie o szczotkę do masażu jest bardzo proste. Wystarczy raz w tygodniu wymyć włosie mydłem i dokładnie wypłukać ciepłą wodą, po czym wysuszyć szczotkę, wieszając ją lub stawiając włosiem do dołu. Nie zostawiajmy mokrej szczotki byle jak – gdyż jeżeli nie będzie mogła obeschnąć, to może zacząć gnić. Nie osuszamy szczotki na kaloryferze, ponieważ może popękać.
O rękawicę dbamy analogicznie jak o szczotkę.
Przeciwwskazania dla przeprowadzania szczotkowania na sucho
Podczas szczotkowania należy pamiętać o omijaniu pieprzyków oraz wszelkiego rodzaju znamion. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby o bardzo delikatnej skórze i/lub słabych naczynkach. Podstawowymi przeciwskazaniami do przeprowadzania masażu na sucho są przede wszystkim:
- podrażnienia,
- rany
- stany zapalne
- choroby skóry (bakteryjne, wirusowe i grzybiczne)
- trądzik
- łuszczyca
- świeże blizny
- pękające naczynka
- żylaki.
Zalety rytuału codziennego szczotkowania ciała
Na wstępie wymienione zostało już wiele zalet regularnego wykonywania masażu szczotką. Dla tych jednak, którzy lubią mieć na każdy temat osobny rozdział, podsumowujemy wszystkie pozytywne działania masażu szczotką w tym akapicie. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym spisem powodów, dlaktóych warto regularnie szczotkować ciało :).
- bardzo wygładzona skóra,
- złuszczenie martwego naskórka,
- ujędrnienie i widoczne naprężenie skóry,
- lepsze ukrwienie i drenaż skóry,
- ujednolicenie kolorytu skóry,
- detoks skóry,
- wzmocnienie odporności,
- polepszenie ruchu limfy,
- ograniczenie problemu wrastających włosków po depilacji,
- rozjaśnienie rozstępów i zapobieganie ich powstawaniu,
- mniejsza skłonność do przesuszania się skóry,
- redukcja cellulitu,
- wzmocnienie działania preparatów pielęgnujących (zastosowanych na skórę tuż po masażu),
- wzrost energii i ciepłoty ciała
- relaks.